פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי

האתר אינו פעיל ומשמש כארכיון לרשומות עבר

אני סובל/ת, אני בדכאון, מה עכשיו?

תגיות: , , ,

סבל אנושי בצורת דכאון לרוב נובע מאחד משני מקורות עיקריים -
א. מקור ביוכימי/רפואי
ב. סבל כתוצאה מחוויות קודמות

בנוגע לא' – דכאון יכול לנבוע ממצבים הורמונלים, ממחלות מסוימות (חוסר איזון בבלוטת התריס למשל, הפרעות שינה), ממצבים גנטים של מיעוט יצור סרוטנין, וגם כתוצאה מחומרים מסוימים שמכניסים לגוף : אלכוהול , סמים (כולל מריחואנה), סיגריות (ניקוטין), קפאין (קפה וקולה למשל), ותרופות מסוימות (למשל רואקטן לעור הפנים) מגבירים חרדה ודכאון.
לכן כדאי לפנות ליעוץ רפואי , להפסיק ליטול את כל החומרים שמגבירים דכאון ואם חושבים שהסיבה רפואית אז לקחת בכפוף להמלצות רופא תרופות שיאזנו את זה – למשל איזון בלוטת התריס או איזון סרוטנין.

בנוגע לב' – חשוב לזכור שאין קשר הכרחי בין נטיה מינית לדכאון. כלומר מי שסבור שבגלל נטיה מינית הוא מדוכא לא רק טועה אלא גם מגביר בהנחה השגויה את הדכאון שלו – כי הנטיה המינית לא הולכת להעלם, אז מה זה אומר על הדכאון? לא פלא שעם הנחה שגויה כזו העתיד ממשיך להיראות שחור. בפועל מה שמקשר בין נטיה מינית לדכאון זו הומופוביה חיצונית ומופנמת (חוסר קבלה עצמית) ומי שמדוכא לכאורה בשל נטיתו המינית אפשר בהחלט לטפל בדכאון למרות שהנטיה המינית לא נעלמת.

דכאון כתוצאה מחוויות קודמות יכול לנבוע משלל סיבות החל מתקיפה מינית, וכלה בחרם ובידוד חברתי, דרך אלימות פיזית ומילולית במשפחה או מצד זרים ועד חשיפה לתכנים מכאיבים כסרט או בטלויזיה, או דעות מכאיבות, למשל חוויות שלימדו העדר הקבלה העצמית. בכל אלו אפשר לטפל באמצעות פסיכותרפיה יעודית לזכרונות מכאיבים או טראומתיים – EMDR.

אני מאד ממליצה לא לדחות את הטיפול בגלל חשש שזה כרוך בחשיפת הנטיה המינית, כי הבעיה היא לא הנטיה המינית אלא הדכאון ואפשר לטפל בו גם למי שבוחר להישאר בארון בשלב זה כמתלבט או כמי שהחליט.

בקיצור לפני שמגיעים למסקנה שהדכאון הוא רק פסיכולוגי והכתובת היא טיפול – חשוב במקביל לשלול מצבים נוספים. המלצותי במקביל לתחילת טיפול:
א. לבדוק האם לא מדובר במצב רפואי התורם לסיטואציה – בירור רפואי אצל רופא משפחה לסיבות רפואיות לחרדה ודכאון כולל בדיקה של התרופות שנלקחות ותופעות לוואי שלהן ובדיקות דם. במקרה הצורך גם פניה למעבדת שינה דרך רופא אף אוזן גרון. פגשתי לא מטופל אחד ולא שניים שלאחר שפנו בהמלצתי לבדיקות אובחנו אצלם אנמיה, תת פעילות של בלוטת התריס, מחלת נשיקה, הפרעת דום נשימה בשינה, או שהתברר שנטלו תרופות שמגבירות דכאון וחרדה – חשוב לזהות זאת ולטפל בכך ולא להניח שמדובר במצב פסיכולוגי בלבד.
ב . צמצום והפסקת החומרים הפסיכואקטיבים שעשוים להגביר דכאון וחרדה (למשל אלכוהול, מריחואנה, ניקוטין, קפאין). מצב בו למשל אדם מתחיל עבודה חדשה, מגביר את צריכת הקפאין כדי לכאורה להתמודד איתה טוב יותר ומתחילה ספירלה של חרדה גוברת – למרבה הצער שכיח מאד.
ג. לבדוק ולשנות הרגלי בריאות שמגבירים חרדה ודכאון (פחות מדי שינה, אכילה שלא נותנת מענה לצרכי האנרגיה של הגוף).

לקריאה נוספת באתר – עשר טעויות נפוצות המתבצעות בזמן דכדוך
קריאה מומלצת – ללא פרויד ללא פרוזאק/דיוויד סרביאן שרייבר

תגיות: , , ,

2019 © פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי. כל הזכויות שמורות.

הבלוג הזה מבוסס על Wordpress בעברית ו-Magatheme של Bryan Helmig.