פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי

האתר אינו פעיל ומשמש כארכיון לרשומות עבר

המיניות כמישור

תגיות: ,

התאוריה הדומיננטית בנוגע לנטיה והעדפה מינית הינה תאורית הרצף- רצף על פני ציר בין הומוסקסואל מוחלט להטרוסקסואל מוחלט.

קינסי למשל חילק לשבע רמות –
0 – Exclusively heterosexual with no homosexual
1 – Predominantly heterosexual, only incidentally homosexual
2 – Predominantly heterosexual, but more than incidentally homosexual
3 – Equally heterosexual and homosexual
4 – Predominantly homosexual, but more than incidentally heterosexual
5 – Predominantly homosexual, only incidentally heterosexual
6 – Exclusively homosexual

אין ספק שרצף מקל הרבה יותר על פני תפיסה דיכוטומית של הומוסקסואל או הטרוסקסואל, אך מעבודתי כמטפלת עם אנשים רבים עדין משהו חסר, ולכן אני מציעה על סמך התרשמותי מודל אחר להמשגה.

מיניות לא כציר אלא כמישור.

ציר הX הינו מידת המשיכה המינית לגברים, ציר הY מידת המשיכה המינית לנשים. ראשית הצירים היא אסקסואליות. בזמנים שונים בחיינו ניתן (אך אין כמובן הכרח) לנוע מנקודה לנקודה במישור.

מה היתרון של מחשבה על מיניות כמישור ולא כציר? אנסה להסביר-

מדובר מתפיסה של מעבר מהשוואה של מידת המשיכה לגברים למידת המשיכה לנשים (שווה בשווה? מה יותר? כמה יותר?) לראיית המשיכה לגברים והמשיכה לנשים כמשתנים שאינם תלוים אחד בשני.
ראיה זו מאפשרת להביע מציאות בה מידת המשיכה לנשים ומידת המשיכה לגברים אלו שני משתנים שונים, שיכולים לבוא בקומבינציות שונות אצל אנשים שונים, בזמנים שונים.
במישור יתרון נוסף הוא היכולת להביע את רמת המשיכה והתפתחותה – רמת המשיכה איננה בגודל אחיד בין אנשים שונים. ברגע שמתיחסים למיניות כרצף אז מי שנמשך לנשים מעט מאד ולגברים מעט מאד מיוצג באותו מספר אמצע כמו מי שנמשך לנשים עד מאד ולגברים עד מאד, בזמן שאלו בעצם מצבים שונים מבחינת אותו אדם וכך מידע על המיניות אובד.

כמובן שיש כאלו שאינם מתלבטים, אך לא פעם ראיתי אנשים שמתלבטים בנוגע למשיכה למין אחד, בשל משיכה מסוימת גם למין אחר. איך יכול להיות שאני חולם על נשים אבל מאוהב במישהו מהמכללה שלי? מה זה אומר עלי כלסבית, איך זה יכול להיות, שפתאום התאהבתי בגבר?
ודאי, וודאי שיכול להיות, וזה לא סותר.

בציר חד ממדי, שיטת הרצף הנוכחית, כשזזים, בהכרח מתרחקים מאחד הקצוות. במישור יתכן שאחד המשתנים יהיה קבוע והתזוזה תהיה רק במשתנה השני , אחד פשוט לא בא על חשבון השני. היכולת להתאהב במישהי לא חייבת לפגום או לבוא על חשבון היכולת להתאהב במישהו.

השאלה הרלוונטית אם כך בהקשר הזה היא לא האם את/ה נמשך/ת לגברים *או* לנשים, ולא איך זה מתחלק כמה/כמה, אלא איך ועד כמה, אם בכלל, את/ה נמשך/ת לגברים ואיך ועד כמה, אם בכלל, את/ה נמשך/ת לנשים.

תגיות: ,

2019 © פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי. כל הזכויות שמורות.

הבלוג הזה מבוסס על Wordpress בעברית ו-Magatheme של Bryan Helmig.