פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי

האתר אינו פעיל ומשמש כארכיון לרשומות עבר

האם לצאת מהארון בתקופת הצבא?

תגיות: ,

לשאלה בכותרת אין תשובה אחידה משלוש סיבות:
א. הצבא איננו מקום אחיד
ב. לצאת מהארון איננו מושג אחיד
ג. השואל/ת איננה במצב אחיד

אבל זה שאין תשובה אחידה לא אומר שאין שיקולים לתשובה המתאימה לשואל/ת – וזה מה שטור זה ינסה לתת עליו מענה.

רקע
בחברה בה אנו חיים ברירת המחדל היא ההנחה שאת/ה הטרוסקסואל/ית. כך שבין אם יצאת בפני חברים/ות ו/או משפחה לפני הגיוס ובין אם לא, כל מקום חדש שמגיעים אליו עולה שוב השאלה – האם לספר או לא. הצבא איננו מקום שונה במובן זה.
עם זאת בצבא יש גורמי לחץ נוספים – שכן הגיוס כרוך במסגרת חדשה, פעמים רבות רואים את החברים/ות מה"אזרחות" לעיתים רחוקות יותר, לעיתים השירות מלווה בפגיעה מסוימת ביכולת לשמור על הפרטיות ולרוב מלווה בפגיעה ביכולת להחליט בחברת מי נמצאים במהלך חלק ניכר מהיממה. כמו כן אלו מתלווים לגורמי לחץ אפשריים נוספים המשותפים לכלל המתגייסים ללא קשר לנטייתם המינית של תכני השירות/רמת האחריות/רמת העיפות/המרחק מהבית וכד'.

צבא וגאווה
בישראל מאז שנת 1998 אין כל מניעה ו/או הגבלה על הומוסקסואלים, ביסקסואלים ולסביות לשרת בצבא על רקע נטייתם המינית. על התקופה שקדמה לאותה שנה בנוגע להומוסקסואליות וצה"ל ניתן לקרוא בקצרה כאן
בנוגע לטרנסג'נדרים המעונינים לשרת בצבא – לעיתים הצבא מאפשר זאת ולעיתים גם מאפשר לעבור תהליכים לשינוי מגדרי במהלך השירות. ניתן להתייעץ על כך במסגרת קבוצות התמיכה לטרנסג'נדרים ובמקורות תמיכה נוספים לטרנסג'נדרים אותם ניתן למצוא כאן

הומופוביה בצבא
בשנת 2006 בוצע מחקר על ידי חוקרים מארגון הנוער הגאה על הומופוביה בצבא. נמצא למרבה הצער שזו איננה נדירה ו45% מהנשאלים ציינו שהערות הומופוביות נאמרות בתדירות גבוהה וגבוהה מאד בסביבתם. כמחצית מהחיילים שענו לשאלון ציינו כי עברו הטרדה מינית במהלך השירות הצבאי בשל נטייתם, ועוד 7% ציינו כי עברו אלימות גופנית בשל נטייתם המינית. עם זאת נקודת אור שנמצאה היתה שלמרות שפעמים רבות התגובה של מפקדים כלפי הערות הומופוביות הנאמרות בצורה כללית כחלק מאקלים היחידה היא השתתפות או התעלמות, רוב גורמי הפיקוד (מפקדים ישירים, מפקדי יחידה, קב"ן) נוקטים בסיוע כאשר מדובר בהטרדה ישירה כלפי חיילים/ות ספציפים או בקשיים אישיים של חייל. את הדו"ח המלא ניתן לקרוא בקישור הבא

הצבא איננו מקום אחיד
יש יחידות בהן האוירה הומופובית יותר (לרוב נפוץ יותר ביחידות שדה) ויש יחידות בהן האוירה מקבלת הרבה יותר (למשל יש יחידות שיש בהן רשימת תפוצה פנימית לכל חברי הקהילה הגאה מאותה יחידה).

לצאת מהארון איננו מושג אחיד
יש כאלו שנמצאים מחוץ לארון כלפי חברים ו/או משפחה באזרחות אבל בארון בצבא.
יש כאלו שנמצאים בארון כלפי חלק ממי שהם משרתים איתו אבל מחוץ לארון כלפי חלק אחר.
יש כאלו שנמצאים מחוץ לארון כלפי כולם.

השואל/ת איננה במצב אחיד
שיקול מפתח בהאם לצאת מהארון הוא היכולת לעמוד בהשלכות של היציאה מהארון, כאשר יש כמובן השלכות גם להישארות בארון. ההשלכות שונות מאדם לאדם לפי נסיבותיו ומשאביו, ויכולות להיות שונות בקרב אותו אדם בתקופות שונות או במקומות שונים בהם הוא נמצא.
חשוב לקדם את הקבלה העצמית ואת המקומות בהם כן אנחנו יכולים להרגיש חופשיים להיות מי שאנו גם אם בשל הנסיבות החלטנו לאסוף עוד מידע לפני שנחליט האם לצאת מהארון בסביבה הנוכחית או שעל סמך המידע שאספנו החלטנו לא לצאת כרגע בסביבה הנוכחית.

לקריאה נוספת על השיקולים ביציאה מהארון ניתן לקרוא כאן – לצאת מהקופסה של איך לצאת מהארון

תגיות: ,

2019 © פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי. כל הזכויות שמורות.

הבלוג הזה מבוסס על Wordpress בעברית ו-Magatheme של Bryan Helmig.