פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי

האתר אינו פעיל ומשמש כארכיון לרשומות עבר

מתי כדאי לפנות לטיפול ואיך טיפול יכול לסייע?

תגיות:

מתי כדאי לפנות:
בקצרה: כדאי לפנות כשיש סבל נפשי או תחושת תקיעות

ומעט יותר בהרחבה:

א.כשיש סימפטומים שסובלים מהם כמו התקפי זעם, סיוטים, חרדה, התקפי בכי, התקפי תחושת נחיתות, התקפי דכדוך ויאוש, התקפי פיצוי (מזון/מין/קניות) וכד'.
על אף שלכולם יש כאלו מדי פעם, צריך לשים לב לקריטריונים הבאים כדי לזהות מצוקה ושקילת צורך בסיוע: עוצמת הרגש, מינון (עד כמה שכיח) והשלכות על תחומי החיים האחרים.

ב.כשאנחנו בעיצומו של משבר, או כשיש קושי להתמודד עם חוויה שעברנו או שאנחנו עתידים לעבור.
זה נכון כמובן לחוויות טראומתיות כתקיפה מינית, תקיפה פיזית, תאונת דרכים, אובדן, מחלה וכד', אך זה נכון גם כשמדובר בקשיי התמודדות עם חוויות שכיחות יותר כמו פרידה, דחיה (זוגית או חברתית) או כשלון.

כך למשל במקרי פרידה טראומטית לפעמים קשה להמשיך הלאה כי מנסים לפתור את הבעיה הלא נכונה, מנסים להחזיר את האדם שכבר לא שם. הבעיה היא, עד כמה שקשה לראות זאת מתוך הסבל, היא לא שאדם מסוים עזב אותנו. עובדה – רוב האנשים אהבו אהבות נכזבות בחייהם, עזבו ונעזבו – זו חוויה אנושית שכיחה ומוכרת, שלא ניתן להמנע ממנה או לעקוף אותה – ועדין רוב האנשים לא מגיבים כך. הבעיה היא קשיי התמודדות וההקשר שתרם להם. לפעמים חסרות מיומנויות של התמודדות עם כאב רגשי או פרידה, לפעמים הקושי נובע ממחסור מחברים טובים שיכולים לתמוך, לפעמים הקושי נובע מכך שהפרידה לוחצת על מקום שכואב ממקודם, או על חשיבה מעודדת דכאון כך שהעתיד נראה שחור גם הוא. במצב בו קשה להתמודד לבד – כדאי לפנות לאחרים לעזרה. לפעמים עזרה של חברים מספיקה, אבל אם גם היא לא מספיקה והסבל נמשך העצה שלי היא לפנות לעזרה מקצועית.
עזרה מקצועית לא מחזירה כמובן אהבות קודמות, אבל היא נותנת כלים להתמודד עם עיבוד רגשי של אהבות קודמות ומאפשרת מרחב לקיום אהבות חדשות.

ג.כשמרגישים תקיעות בחיים. לא מרוצים מהקיים ולא יודעים כיצד להמשיך מכאן.
האדם מומחה לחייו, ואני כמטפלת מתמחה בתהליך. מומחיות בחיים עם חסרים בנוגע לקידום תהליך מובילה לתקיעות, מומחיות בתהליך ללא מומחיות בחיים מובילה לפתרון בית ספר או ONE SIZE שאיננו בהכרח רלוונטי. רק שילוב של השניים מוביל לטיפול מוצלח.

איך טיפול יכול לסייע
א.הוספת הבנה עצמית וסביבתית.
ישנם סוגי טיפול רבים שבנויים על הנחת המוצא לפיה ברגע שהאדם יהיה מודע למה שמניע אותו בעיותיו יפתרו, וכך הטיפול סובב אך ורק סביב מודעות לתהליכים תוך נפשיים ובין אישיים.
בפועל יש צורך בנוסף למודעות ולרצון גם ביכולת לבצע שינוי. יכולת נבנית בטיפול באמצעות שני תהליכים מרכזיים:
ב.רכישת כלים חדשים (לחשיבה, לניתוח סיטואציות, להתמודדות, לעיבוד רגשי) ועידוד לחוויות חדשות
ג.עיבוד אותם זכרונות טראומתיים מהעבר שממשיכים להשפיע לרעה ולדחוף כלפי מטה גם בהווה.

חשוב! זו טעות לחשוב שכל עוד יש סיבה טובה להיות מדוכדך/ת אז שום דבר לא יכול לסייע כל עוד היא קיימת.

לקריאה נוספת
עשר טעויות נפוצות שמתרחשות בזמן דכדוך
יש לו סיבה טובה להיות מדוכא – תפיסה שמסווה מצוקה

תגיות:

2019 © פסיכותרפיה וייעוץ גיי פרינדלי וטרנס פרינדלי. כל הזכויות שמורות.

הבלוג הזה מבוסס על Wordpress בעברית ו-Magatheme של Bryan Helmig.